Безпека малюка

БЕЗПЕКА ЖИТТЯ

Безпечний рух на дорозі

• Не поспішайте, переходьте дорогу розміреним кроком.

• Виходячи на проїжджу частину дороги, припиніть розмовляти — дитина має звикнути до того, що коли переходиш дорогу, потрібно зосередитися.

• Не переходьте дорогу на червоний або жовтий сигнал світлофора.

• Переходьте дорогу лише в місцях, визначених дорожнім знаком «Пішохідний перехід».

• З автобуса, тролейбуса, трамвая, таксі виходьте першими. У противному разі дитина може впасти або побігти на проїжджу частину дороги.

• Спонукайте дитину до участі у ваших спостереженнях за ситуацією на дорозі: показуйте їй ті автівки, які готуються повертати, їдуть з великою швидкістю тощо.

• Не виходьте з дитиною з-за машини, з-за кущів, не подивившись попередньо на дорогу, — це типова помилка, і не можна допускати, щоб діти її повторювали.

• Не дозволяйте дітям гратися поблизу доріг і на проїжджій частині вулиці.

ОЖЕЛЕДИЦЯ

Щорічно Міністерством охорони здоров’я України реєструється сумна статистика травмувань, пов'язаних з ожеледдю: за небезпечний сезон лікарі надають допомогу тисячам громадян, які постраждали на льоду.

Ми пропонуємо вам прості рекомендації, як уберегтися від значних неприємностей у період ожеледиці.

Перед виходом із будинку.

• Змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття “льодоступи”:

прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру;

наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-навхрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на один – два дні вистачає);

натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву (але від води піщини наждакового паперу рано або пізно обсипаються);

намажте на підошву клей типу “Момент” та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.

• Пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без великих каблуків.
  •
  • Як можна зменшити ризик травм у ожеледицю.
  • Будьте напоготові про всяк випадок під час ходьби в такі дні - впасти.
  • Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю підошву.  Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку слизоти, тому виходьте із будинку не поспішаючи.
  • При порушенні рівноваги - швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
  • Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться  - удар, спрямований на вас, розтягнеться і витратить свою силу при обертанні.
  • Не тримайте руки в кишенях - це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.
  • Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає травмувань.
  • Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
  • Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та у ожеледицю. Пам’ятайте, що у ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях машини і падіння перед автомобілем, що рухається, приводить як мінімум до каліцтв, а можливо і до загибелі.
  •
  • Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини - терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.
  •

Будьте обережними, коли виходите на вулицю. Пам'ятайте, що у ожеледицю найчастіше трапляються струси, переломи, вивихи, розтяги та розриви.

2. Під час перебування у лісі разом з дітьми не збирайте та не вживайте незнайомі гриби, ягоди, рослини.

• Під час відпочинку біля водойм діти мають перебувати під постійним і пильним контролем батьків, дорослих і, за наявності, рятувальних служб.
  • Для купання дітей використовують придатні для купання та найбільш безпечні місця.
  • Перед початком купання дітей дорослі мають ретельно обстежити дно водойми.
  • Усі небезпечні для купання місця огороджують і встановлюють попереджувальні знаки.
  • Слід пояснити дитині, що залазити на попереджувальні знаки, запливати за буї, стрибати у воду з висоти та в незнайомих місцях небезпечно для життя.
  • Дітям, які ще не вміють плавати, не слід дозволяти заходити у воду глибше, ніж по пояс.
  • Заборонено застосовувати плавзасоби у місцях, відведених для купання, та вико­ристовувати непризначені для плавання засоби - дошки, колоди, камери від авто­мобільних шин тощо.
  • Під час перебування біля водойм не можна забруднювати берег, прати білизну й одяг, мити посуд тощо в місцях, відведених для купання.
  • Якщо неподалік від місця купання на воді рухається плавзасіб, то слід тримати­ся подалі від нього, а ліпше - вийти на берег, аби уберегтися від хвиль і травм.
  • Не можна допускати у воді ігор, пов'язаних з обмеженням руху рук і ніг, хватанням і штовханням.
  • Небезпечно різко заходити чи пірнати у воду після тривалого перебування на сон­ці, оскільки це може спричинити судоми чи холодовий шок.
  • За спекотної погоди купатися ліпше вранці або ввечері, коли зменшується можли­вість перегріву чи теплового удару.
  • Не можна запливати далеко від берега на надувних матрацах та кругах, спати чи засмагати на них.

Стан зумовлений перегріванням організму внаслідок тривалого впливу високої температури зовнішнього середовища спричиняє тепловий удар. Легко виникає у новонароджених та дітей першого року життя